Fundacja Edu4You podjęła się realizacji projekt pt. „Młodzi płyną z Łodzią” dla grupy 30 uczestników .
Głównym celem projektu jest zrealizowanie w okresie od X.2022 do XII.2023 warsztatów z udziałem 30 osób z Łodzi, Wieruszowa i Wielunia w trakcie, których zwiększona zostanie wiedza młodzieży i mieszkańców regionu w zakresie kompetencji władz lokalnych. Grupa projektowa została zapoznana z zasadami tworzenia prawa lokalnego i możliwymi inicjatywami w tym zakresie , wykreowania aktywnego obywatela, który podejmować będzie w trakcie projektu oraz po jego zakończeniu inicjatywy lokalne i posiadać będzie wiedzę, w jaki sposób to zrobić zgodnie z prawem.
W ramach projektu są realizowane: wykłady merytoryczne np. z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa ochrony środowiska oraz marketingu politycznego, wystawa fotografii na terenie trzech liceów regionu, plan działań proekologicznych dla regionu, dyskusja z decydentami dotycząca polityki proekologicznej, akcja sadzenia drzew w regionie oraz przygotowanie i złożenie obywatelskich projektów proekologicznych w ramach tzw. budżetu obywatelskiego w gminach projektu tj. w Łodzi, Wieluniu i Wieruszowie.
Naszymi partnerami w projekcie są trzy licea ogólnokształcące z woj. łódzkiego. Projekt zwiększy udział mieszkańców regionu w tworzeniu ekopolityki lokalnej a stworzenie i złożenie do władz lokalnych trzech projektów obywatelskich o tematyce proekologicznej ma na celu realne zaangażowanie uczestników projektu w działania na rzecz regionu łódzkiego. Poprzez realizację warsztatów chcemy ukształtować świadomych norm prawnych młodych obywateli woj. łódzkiego, którzy będą mogli w przyszłości podejmować skuteczne działania w kształtowaniu polityki lokalnej, a być może i polityki ogólnopolskiej. Uczestnicy projektu to aktywiści młodzieżowi, którzy widzą niedostateczne zaangażowanie władz lokalnych oraz samej młodzieży w tworzenie polityki w regionie w tym polityki ekologicznej. młodzież projektu zdają sobie sprawę z faktu, iż polityka ekologiczna regionu ma wielkie znaczenie dla jego rozwoju a jej prawidłowe ukształtowanie, ma służyć dobrostanowi całej lokalnej społeczności.
Młodzież ma świadomość tych nowych perspektyw dla regionu i w trakcie projektu chce zgłębić swoją wiedzę i kompetencje zarówno na tematy związane z procesem legislacyjnym na szczeblu lokalnym, która jest niezbędna, aby włączyć się w tworzenie ekopolityki regionu i aktywnie ją tworzyć, ale również umiejętności prowadzenia dialogu i negocjacji, które są jej niezbędne aby stać się pełnoprawnym partnerem do dyskusji dla władz lokalnych, którzy nie zawsze słyszą ich głos w kluczowych dla młodzieży i regionu sprawach.